Kiedyś czasy były prostsze i odnosi się to również do form popełniania oszustw… Dzisiaj przestępcy używają bardzo wielu różnych złożonych metod, dzięki rozwojowi technologicznemu. Często dotyczy to podszywania się pod pracowników banków – czyli instytucji, którym się ufa. Takie przestępstwa mogą być opłakane w skutkach, bo tyczą się często oszczędności życia…

  • Po pierwsze: phishing. Może polegać na tworzeniu fałszywych wiadomości, które wyglądają jak prawdziwe. Wtedy np. senior otrzymuje e-maila, wyglądającego jak oficjalna korespondencja z banku, podczas gdy stworzył ją przestępca.
  • Po drugie: vishing. To metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję w toku rozmowy telefonicznej. Np. do seniorki dzwoni osoba podająca się fałszywie za pracownika pobliskiego banku, z prośbą o podanie kodów dostępu do konta.
  •  Po trzecie: spoofing. Na skutek wykorzystania zdobyczy technologii, przestępca podszywa się pod pracownika banku, korzystając np. z jego numeru telefonu bądź e-maila. Przez to np. wydaje nam się, że rozmawiamy z przedstawicielem banku, ponieważ połączenie wykonywane jest z oficjalnego numeru telefonu.

 A to nie wszystkie nowoczesne metody oszukiwania przez podawanie się za znany nam bank i jego pracowników.

 Jak się przed tym bronić? Przede wszystkim – nie ufać na słowo i wszystko sprawdzać, unikać prowadzenia wątpliwych rozmów telefonicznych oraz kończyć rozmowy, gdy tylko mamy rozterki, czy jest to bezpieczne. Ponadto trzeba dbać o bezpieczeństwo swoich danych i haseł. Gdy już mleko się rozleje – nie czekać, tylko od razu zgłaszać sprawę na Policję!

Sfinansowano ze środków Rządowego Programu Wspierania Rozwoju Organizacji Poradniczych na lata 2022-2033 r.

Skip to content