Strefa wolontariusza

Jak rozmawiać by zostać wysłuchanym

Pewnie niejednokrotnie próbowałeś wytłumaczyć swojemu bliskiemu seniorowi kwestie związane z jego bezpieczeństwem. Niestety, takie rozmowy nie są niczym łatwym – senior może uważać, że traktujemy go niepoważnie i nie będzie chciał kontynuować tematu. Warto jednak ponawiać swoje starania, a przed kolejną rozmową skorzystać z zaproponowanych przez nas wskazówek.

...

1. Zadbaj o własną wiedzę

Zanim przystąpimy do rozmowy z naszym bliskim, musimy zadbać o własną wiedzę dotyczącą oszustw oraz przestępstw, których ofiarami są osoby starsze. Odpowiednie rozeznanie w temacie pozwoli na przekazywanie treści w sposób o wiele bardziej przekonujący, a aktualne informacje pokażą, jak wiele twarzy mogą przyjmować oszuści. Aby rozmowa przebiegała w sposób płynny, możemy przygotować sobie ramowy plan wypowiedzi, dzięki któremu będziemy w stanie określić główny temat oraz cel naszej konwersacji z Seniorem.

...

2. Przygotuj przykłady

Przedstawienie kilku przykładów oszustw lub innych niepokojących zachowań, których ofiarami byli Seniorzy, pozwoli dodatkowo zainteresować rozmówcę. Omawiane przykłady powinny być zrozumiałe, a ich dodatkowym atutem będzie cecha łącząca pokrzywdzonych z naszym Seniorem – może być to sytuacja z tego samego powiatu czy też pokrzywdzony w podobnym wieku do naszego bliskiego. Do prezentowania przykładów możemy użyć różnych źródeł, takich jak wycinki z gazet czy też artykuły znajdujące się w Internecie. Zadbajmy, by zostały one  potraktowane jako przestroga i były źródłem wiedzy dla Seniora.

...

3. Odpowiednio przygotuj miejsce rozmowy

Jednym z najważniejszych czynników dobrej rozmowy jest zapewnienie warunków, które umożliwią koncentrację na konkretnym temacie. Wyłączmy telewizor oraz radio, dopilnujmy by na stole pojawiły się przekąski i coś do picia. Zadbajmy również o odpowiednią odległość od rozmówcy – aby przekaz był zrozumiały musimy być dobrze słyszani. Po zakończeniu przygotowań do rozmowy upewnijmy się, czy naszemu Seniorowi jest wygodnie i czy nic nie rozprasza jego uwagi.

...

4. Zadbaj o odpowiedni czas do rozmowy

Aby rozmowa mogła przynieść oczekiwane skutki, ważnym czynnikiem jest czas, w którym będziemy ją realizować. Odpowiednia pora pozwoli na spokojną konwersację w miłej atmosferze. Przed przystąpieniem do rozmowy upewnijmy się, że nasz bliski będzie miał czas, a my nie będziemy musieli zaraz wychodzić na ważne spotkanie. Czasem lepiej przesunąć konwersację o tydzień, niż przeprowadzić ją w sposób nie przynoszący żadnych efektów.

...

5. Odwołuj się do własnych uczuć oraz troski

Podczas przeprowadzania rozmowy z bliskim Seniorem powinniśmy podkreślać uczucia, które towarzyszą nam na co dzień. Pokażmy, że informacje dotyczące kolejnych oszukanych seniorów nie są dla nas obojętne, w szczególności w kontekście bliskiej osoby starszej. W naszej relacji z Seniorem spróbujmy zbudować atmosferę wzajemnego zaufania, bliskości oraz troski.

...

6. Zapewnij Seniora o swojej pomocy w razie niepokojących sytuacji

W trakcie naszej rozmowy Senior powinien zostać zapewniony o możliwości uzyskania od nas pomocy niezależnie od sytuacji. Bliski musi mieć pewność, że może zwrócić się do nas w każdej sprawie, także dla niego wstydliwej. To właśnie poczucie osamotnienia oraz wstydu sprawia, że większość oszustw dokonywanych na Seniorach nie jest zgłaszanych do organów ścigania. Taki stan pozwala oszustom działać na coraz większą skalę.

...

7. Patrz na rozmówcę, używaj mimiki twarzy oraz gestykuluj

Utrzymywanie kontaktu wzrokowego z rozmówcą jest najważniejszym elementem naszej mowy ciała. To właśnie kontakt wzrokowy zapewnia Seniora o naszych szczerych intencjach oraz pomaga nam w skupieniu się na rozmowie. Dzięki odpowiednio wykorzystanej gestykulacji oraz stałej mimice twarzy nasz komunikat będzie o wiele bardziej przekonujący i interesujący. Pamiętajmy, by nie zamykać się na naszego rozmówcę poprzez krzyżowanie rąk, nie “bawmy” się przedmiotami, które znajdziemy w zasięgu naszych dłoni – takie zachowanie dekoncentruje naszego rozmówcę.

...

8. Wysłuchaj Seniora

Ważne, żeby w trakcie rozmowy nasz bliski miał możliwość wypowiedzenia się co do jej tematu. Czasami może zdarzyć się, że rozmówca nie będzie chciał nam przerywać – w takiej sytuacji powinniśmy pytać Seniora, czy wszystko jest dla niego zrozumiałe lub czy jakaś kwestia jest dla niego szczególnie ważna. Jeżeli zdarzy się sytuacja, w której Senior nie zrozumiał części rozmowy, powinniśmy ją jeszcze raz powtórzyć, używając odpowiednich przykładów oraz synonimów.  Pozwólmy sobie na małe anegdotki, nie powinniśmy jednak zbaczać zbyt daleko od głównego tematu rozmowy. Pamiętajmy, że każdy z nas ma inny sposób rozumienia i postrzegania świata, dlatego tak ważnym elementem każdej rozmowy jest słuchanie.

...

9. Mów głośno, wyraźnie i spokojnie

Często nasi Seniorzy borykają się z najróżniejszymi dolegliwościami, które mogą znacznie utrudnić odbiór informacji. W trakcie rozmowy powinniśmy mówić nieco głośniej, unikając jednak wrażenia krzyczenia. Nie pospieszajmy naszego rozmówcy, takie działanie może go zawstydzić i zdenerwować. Dzięki spokojnemu przebiegowi rozmowy łatwiej będzie nam zbudować swobodną, pozbawioną stresu atmosferę, która jest tak ważna dla poczucia bezpieczeństwa osób starszych. Pamiętajmy, że podczas naszej rozmowy bardzo ważna jest wyrozumiałość oraz empatia.

...

10. Mów tak, aby nikt nie poczuł się atakowany

W trakcie rozmowy z Seniorem nie pozwólmy, by ten poczuł się traktowany z góry czy też osaczany. Często ludzie, którym zwracamy na coś uwagę, odbierają to jako atak na ich osobę (ich niewiedzę). Gdy się tak stanie, Senior nie skupi się na treści jaką chcemy mu przekazać, lecz zacznie czynić starania obronne przed rzekomym atakiem/upokarzaniem go. W trakcie naszej rozmowy postarajmy się mówić przyjaznym tonem, nie wytykajmy błędów, lecz przestrzegajmy i proponujmy możliwe rozwiązania.

Praktyczne porady

Drogi Wolontariuszu!

Przed zorganizowaniem szkolenia „Bezpieczny Senior” dla większego grona osób, warto zapoznać się z kilkoma najważniejszymi wskazówkami, które pozwolą na przeprowadzenie spotkania w sposób jak najbardziej komfortowy i interesujący dla Twoich odbiorców.

Zachęcamy do zapoznania się z materiałem filmowym, w którym zostały omówione najważniejsze wskazówki umożliwiające zwiększenie efektywności Twojego działania.

Praktyczne porady

Przebieg szkolenia

Przedstawiamy nagranie z przebiegu szkolenia „Bezpieczny Senior” przeprowadzonego przez adwokatów współpracujących z naszą Fundacją już od wielu lat.

Zachęcamy do zaprezentowania poniższego filmu seniorom z Twojego otoczenia – informacje przekazywane przez szkoleniowców zostały dostosowane specjalnie do potrzeb osób starszych, dzięki czemu przekazywana treść jest zrozumiała, a ciekawe anegdotki sprawiają, że osoby starsze łatwiej zapamiętują najważniejsze informacje.

Praktyczne porady

Prezentacja "Bezpieczny Senior"

Drogi Wolontariuszu, poniżej znajdziesz prezentację „Bezpieczny Senior” w formacie PDF, którą będziesz mógł wykorzystać podczas prowadzonych przez Ciebie szkoleń. Prezentacja nie różni się niczym od tej wykorzystywanej przez nas samych. Jej treść dotarła już do ponad 5000 seniorów z terenu pięciu województw, dlatego możesz być pewien, że będzie ona zrozumiała dla uczestników Twojego spotkania.

Wiedza i bezpieczeństwo

Poradnik dla każdego "Bezpieczny Senior"

Drogi Wolontariuszu, ogromnie zachęcamy Cię do zapoznania się z treścią Poradnika Bezpiecznego Seniora – wiedza zawarta w opracowaniu będzie dla Ciebie pomocna podczas prowadzonych przez Ciebie spotkań z Seniorami. Pamiętaj również o wydrukowaniu kilku sztuk dla Twoich najbliższych! W poradniku ty i twoi bliscy znajdziecie przegląd najważniejszych informacji dotyczących bezpieczeństwa osób w „jesieni życia”.

Oprócz zawartych tam, prawdziwych przykładów przestępczych działań, opisane są również środki, jakie osoby starsze powinny przedsięwziąć aby chronić siebie i swój majątek.

Wskazujemy w nim również na przykładowe czynności prawne, które mogą zabezpieczyć seniora na starość, a także po jego śmierci.

Skip to content