Strefa seniora

Metody wykorzystywane przez oszustów

Wyobraźnia oszustów nie zna granic. Często wykorzystują oni najaktualniejsze informacje o świecie do osiągnięcia własnych korzyści majątkowych. Poniżej przedstawiliśmy kilkanaście metod wykorzystywanych przez oszustów działających wśród seniorów.

...

1. Metoda na wnuczka

Jest to jedna z najpopularniejszych metod oszustwa dokonywanego na Seniorach, często opisywana przez media oraz inne instytucje. Metoda na wnuczka polega na kontakcie oszusta z osobą starszą w sposób bezpośredni, poprzez rozmowę telefoniczną lub wiadomość internetową, przedstawiając się jako wnuczek tejże osoby. Oszuści w czasie rozmowy wykorzystują informacje zebrane przed akcją lub te, które zostały podane mu przez ofiarę już w trakcie rozmowy (np. Senior odbiera telefon słowami “Halo, Małgosiu?” lub “Czy to Ty Jasiu?”). W dalszej części rozmowy oszust stara się przekonać osobę starszą, iż został ofiarą tragedii, ma długi, czy też wpadł w nieciekawe towarzystwo i w związku z tym potrzebuje pieniędzy (najczęściej kilkadziesiąt tysięcy złotych) bez których grozi mu niebezpieczeństwo. Po otrzymaniu pieniędzy od Seniora osoba ta w trybie natychmiastowym znika, a ponowne próby kontaktu nie przynoszą żadnych rezultatów.

...

2. Metoda na policjanta / strażnika miejskiego

Podczas posługiwania się tą metodą oszust puka do drzwi Seniora lub informuje go telefonicznie o grożącym niebezpieczeństwie (oczywiście jest to sytuacja fikcyjna). Najczęściej oszuści informują Seniora o złodziejach grasujących w okolicy, seriach włamań do okolicznych mieszkań, a także próbach włamania się do Sieci – wszystko po to, aby wzbudzić niepokój osoby starszej i przekonać ją do “zabezpieczenia” swoich dóbr materialnych, przekazując je na przechowanie zgłaszającym się do nich policjantom. Ma to uchronić Seniora przed potencjalną utratą majątku, który w rzeczywistości traci, powierzając go w ręce obcych sobie osób.

...

3. Metoda na nową znajomość

Stosując tę metodę oszust przez wiele miesięcy stopniowo uzyskuje zaufanie Seniora poprzez wspólne spacery, wyjścia na kawę czy też do kina. Po wielotygodniowych kontaktach, stając się przyjacielem ofiary, prosi o przysługę spowodowaną fikcyjną chorobą czy też posiadanymi długami. Po otrzymaniu środków pieniężnych taka osoba zrywa kontakt z Seniorem oraz znika z okolicy. Po zgłoszeniu oszustwa na policję często okazuje się, że posługiwała się ona fałszywymi danymi osobowymi, co znacznie utrudnia jej odnalezienie.

...

4. Metoda na hydraulika / elektryka

W tej metodzie oszust podaje się za hydraulika lub elektryka (lub też osobę wykonującą podobny zawód), który musi sprawdzić szczelność rur w naszym mieszkaniu lub bezpieczeństwo instalacji elektrycznej w związku z fikcyjną usterką/ awarią. Po dostaniu się do lokum Seniora, oszust wykorzystuje chwilę nieuwagi mieszkańca do przeczesania pomieszczeń w celu poszukiwania i przywłaszczenia sobie drogocennych przedmiotów. Tę metodę wykorzystuje często dwoje złodziei, którzy ze sobą współpracują – podczas gdy jeden udaje, że sprawdza stan naszego mieszkania, drugi zgłasza chęć skorzystania z toalety, wykorzystując ten czas na przeczesanie pozostałych pomieszczeń. Po całej akcji, która trwa zaledwie kilka minut, oszuści stwierdzają brak usterki i wychodzą razem z naszymi kosztownościami.

...

5. Metoda na wygraną

Oszust, posługując się tą metodą, przekonuje Seniora o jego wygranej w rozstrzygniętym konkursie i obowiązku podania swoich danych osobowych, w celu otrzymania przyznanej nagrody. Senior zaskoczony i uradowany uzyskaną informacją bez namysłu podaje oszustowi swoje dane, takie jak imię, nazwisko, adres zamieszkania oraz numer konta bankowego, a nawet zgadza się na wykonanie przelewu na określoną kwotę, która teoretycznie ma zostać przeznaczona na opłacenie nadania przesyłki. W takiej sytuacji oszust ma już wystarczająco dużo danych o ofierze, by móc się podszyć za osobę starszą i wziąć w jej imieniu np. szybki kredyt przez Internet.

...

6. Metoda na sprzedawcę perfum

Metoda ta jest najczęściej stosowana przez złodziei, którzy stosują ją w dwojaki sposób. Pierwszy z nich polega na oszukaniu Seniora co do jakości i oryginalności prezentowanych produktów. Osoba starsza, będąc w przekonaniu, że kupuje oryginalny flakon z perfumami, płaci za podróbkę, która często znacznie odbiega zapachem oraz trwałością od prawdziwych perfum danej marki. Drugi sposób jest znacznie brutalniejszy – złodziej puka do naszych drzwi, a następnie prezentując sprzedawane produkty, przekonuje nas do ich powąchania. Niestety, w środku flakonu nie znajdują się perfumy, lecz środek usypiający, który sprawia, że prawie natychmiast tracimy kontakt z rzeczywistością, a złodziej może swobodnie obrabować nasz dom. Senior, wybudzając się kilka godzin później, znajduje się w swoim mieszkaniu, z którego zniknęły wszystkie kosztowności.

...

7. Metoda na prezentację produktu

Metodę tę stosują różne firmy, które zapraszają (najczęściej listownie) na prezentację oferowanych przez siebie produktów, zapewniając o gratisowym prezencie oferowanym za przybycie na pokaz.  W takich firmach pracują wyspecjalizowani pracownicy, których zadaniem jest przekonanie jak największej liczby osób do zakupu oferowanych produktów, które – jak twierdzą – są fantastycznej jakości i mają wiele unikalnych właściwości. Seniorzy, którzy skusili się za zakup, mają obowiązek uiszczenia opłaty za produkt w sposób ratalny. Niestety, zawierane umowy pożyczki, mają wiele ukrytych kosztów, a w konsekwencji, znacznie podnoszą wysokość raty, zwiększając tym samym kwotę, jaką zapłacimy za dany produkt.

...

8. Metoda na wolontariusza

Ta metoda jest szeroko wykorzystywana przez oszustów szczególnie w czasie epidemii koronawirusa. Niektórzy Seniorzy korzystają w tym czasie z pomocy wolontariuszy, którzy oferują zrobienie zakupów czy wyprowadzenie psa. Sama idea tego działania jest godna podziwu, Seniorzy nie mogą jednak zapominać o weryfikacji zgłaszających się do nich osób. Oszust podszywa się pod wolontariusza, chcąc w ten sposób wzbudzić zaufanie Seniora, który chętnie wpuszcza go do swojego mieszkania, a nawet przekazuje mu pieniądze na zrobienie zakupów. Oszust, korzystając z okazji, zabiera gotówkę oraz inne kosztowności z mieszkania, wychodzi i już nigdy nie wraca.

...

9. Metoda na BLIKa

Metoda ta polega na kontakcie z osobą starszą w celu pozyskania od niej kodu BLIK umożliwiającego wykonanie przelewów ekspresowych. Oszuści, którzy korzystają z tej metody, podszywają się pod bliską nam osobę lub przesyłają niepokojącą wiadomość SMS z prośbą o natychmiastowe udostępnienie kodu BLIK przez aplikację bankową. Po otrzymaniu kodu, Senior zatwierdza przelew w swojej aplikacji, wykonując w ten sposób natychmiastowy przelew. Tym sposobem oszust może zdobyć bardzo wysokie kwoty pieniędzy w zaledwie kilka minut, a niczego niespodziewający się Senior, stracić majątek życia w zaledwie kilka chwil.

...

10. Metoda na ZUS

Stosujący tę metodę oszuści wysyłają do nas wiadomość email bądź wiadomość SMS, w której podają się za pracowników ZUSu lub innej instytucji. W treści wiadomości otrzymujemy informację, że zmieniły się np. składki zdrowotne i musimy kliknąć w podany link, aby otrzymać więcej informacji. Pobierając zawarte w linku pliki, ściągamy na komputer złośliwe oprogramowanie, umożliwiające oszustom dostęp do prywatnych danych znajdujących się na naszym komputerze. Innym, podobnym sposobem, jest umieszczanie w linku okienka pobierającego niewielką opłatę za dostęp do informacji. Senior, zgadzając się na wykonanie przelewu, umożliwia jednocześnie przestępcom dostęp do swoich danych osobowych.

...

11. Metoda na kradzież wizerunku

Ogromna popularność serwisów społecznościowych sprawiła, że w sieci krążą miliony zdjęć, które mogą zostać wykorzystane przez oszustów. Niektórzy z nich posługują się metodą, na tak zwaną kradzież tożsamości. Polega ona, między innymi, na podszywaniu się pod inną osobę, poprzez stworzenie duplikatu jej konta na portalu społecznościowym. Oszust może podrobić konto wnuczka lub innego znajomego, wykorzystując powszechnie dostępne dane osobowe oraz zdjęcia, a następnie wykorzystywać je do oszukiwania znajomych osoby, której wizerunek został podrobiony. Drugim sposobem kradzieży tożsamości jest podrabianie dokumentów przez oszustów, a następnie posługiwanie się nimi podczas zawierania np. umowy kredytu. Pamiętajmy, aby za każdym razem, gdy zgubimy nasz dokument tożsamości, zgłosić ten fakt do instytucji, która wydała dokument.

Oczywiście, to jedynie przykłady metod wykorzystywanych przez oszustów. Niestety, ale osoby te ogranicza jedynie własna wyobraźnia, dlatego pamiętajmy, aby każdego dnia zachowywać czujność oraz wykorzystywać porady, które znajdą Państwo na naszej stronie internetowej.