Strefa seniora

Praktyczne sposoby, jak przeciwdziałać oszustom

Pomimo mnogości metod wykorzystywanych przez oszustów, wystarczy pamiętać o kilku prostych wskazówkach, które mogą ochronić nas przed utratą majątku

...

1. Zawsze weryfikuj tożsamość rozmówcy

Jeżeli do Twoich drzwi zapukają niespodziewanie osoby przedstawiające się jako pracownicy ZUSu, czy też MOPSu lub osoby ubrane w mundur (np. policyjny) pamiętaj, aby rozmowę rozpocząć od weryfikacji rozmówców. Poproś o pokazanie identyfikatorów – najlepiej weź je do ręki, aby móc na spokojnie przeczytać zawarte na nich informacje. Jeżeli nie masz pewności czy dokumenty są autentyczne, zadzwoń pod numer jednostki, w której pracują Twoi goście. Takie działanie zapewni Tobie bezpieczeństwo, a przy okazji wystraszy potencjalnych oszustów.

...

2. Nie zapraszaj nieznajomych do domu

Duża część seniorów uważa zaproszenie gości (nawet nieznajomych) do domu za przejaw dobrego wychowania. Niestety, takim działaniem bardzo łatwo możemy doprowadzić do nieszczęścia. Oszuści często z pozoru wyglądają i zachowują się jak bardzo sympatyczne osoby, z którymi chciałoby się porozmawiać i wypić kawę. Złodzieje tylko czekają, aż zostawimy ich na chwilę samych, by przejrzeć zawartość naszych szuflad. Dlatego pamiętaj, jeżeli nie jesteś pewien, kim są Twoi rozmówcy i gdy jesteś sam, nigdy nie zezwalaj gościom na wejście za próg domu.

...

3. Rozmawiaj z bliskimi o swoich wątpliwościach

Seniorzy często ukrywają swoje troski przed rodziną, gdyż nie chcą sprawiać kłopotów i być powodem zmartwień. Taka postawa może doprowadzić do tragedii – często sytuacja, która mogłaby zostać wyjaśniona w bardzo prosty sposób, narasta, tworząc szereg problemów, które niejednokrotnie muszą trafić na drogę sądową. Dlatego seniorze, nie bój się pytać, rozmawiać z bliskimi i mówić o swoich problemach. Być może okaże się, że sytuacje z pozoru bez wyjścia mogą być rozwiązane za pomocą jednego pisma, jeżeli tylko zareagujemy w odpowiednim czasie.

...

4. Weryfikuj otrzymane oferty

Do Twoich drzwi zapukali przedstawiciele handlowi, a w skrzynce na listy odnalazłeś specjalną ofertę dedykowaną tylko seniorom? Pamiętaj, aby nie ufać ślepo otrzymanej okazji, lecz rozpocząć swoje działania od weryfikacji oferty – najlepiej w Internecie, gdzie możesz znaleźć również opinie na temat konkretnych firm. Jeżeli samemu nie potrafisz sprawnie poruszać się po Internecie, poproś o pomoc rodzinę lub znajomych. Niejednokrotnie wystarczy 5 minut, aby upewnić się, co do jakości usług i towarów oferowanych przez przedsiębiorstwo.

...

5. Czytaj wszystkie dokumenty, które podpisujesz

Podpisując nową umowę dotyczącą usług np. dostawy prądu lub telewizji, nie zapominaj o przeczytaniu otrzymanej umowy w całości. Seniorzy często nie wiedzą o możliwości zabrania dokumentów i przeczytania ich w domowym zaciszu, zanim zdecydują się ich podpisanie. Dzięki takiemu zabiegowi mamy możliwość konsultacji niezrozumiałych zapisów z rodziną bądź też prawnikiem (np. dyżurującym w punkcie odpłatnej pomocy prawnej). Pamiętajmy, że pośpiech nigdy nie jest dobrym doradcą, a jeżeli jesteśmy stale poganiani przez sprzedającego – udajmy się do konkurencji.

...

6. Nie daj się ponieść emocjom

Przy podejmowaniu ważnych decyzji pamiętajmy o jakże ważnym czynniku – racjonalnym myśleniu. Oszuści bardzo dobrze znają słabe punkty seniorów i potrafią nimi manipulować na wiele sposobów. Za każdym razem, stojąc przed trudną sytuacją czy też wyborem, zastanówmy się przez chwilę jak powinniśmy postąpić, ile informacji uzyskaliśmy od rozmówcy (np. metoda na wnuczka) oraz czy jesteśmy przekonani, co do ich prawdziwości. Czasami kilkanaście sekund przeznaczonych na analizę sytuacji może uchronić nas przed stratą całego dorobku.

...

7. Nie odpowiadaj na podejrzane wiadomości

Coraz popularniejsze staje się zjawisko oszustw internetowych, wykorzystujących nowoczesne technologie do pozyskiwania dostępu do kont bankowych i danych osobowych ofiar. Jeżeli sami otrzymamy podejrzaną wiadomość z banku o koniecznej dopłacie (lub podobne wiadomości z innych źródeł) nasze działanie powinniśmy rozpocząć przede wszystkim od kontaktu z obsługą klienta danego przedsiębiorstwa i przedstawieniu treści otrzymanej wiadomości.