Wchodzenie na niepewne strony internetowe może wiązać się z bardzo dużym ryzykiem. Zwłaszcza seniorzy mogą nie zwrócić uwagi, że adresy fałszywych witryn różnią się nieznacznie (np. kilkoma literami) od znanych portali. Podobnie jest z pobieraniem aplikacji na telefony komórkowe czy tablety. Oszuści potrafią zaprojektować je w taki sposób, by wzbudzały wrażenie rzetelnych.
Phishing jest metodą oszustwa, która może polegać właśnie na wysyłaniu wiadomości z odnośnikami do fałszywych stron internetowych bądź aplikacji. Wówczas oszuści mogą próbować skłonić odbiorcę wiadomości do wejścia w taki link i dokonania płatności – np. za media, mieszkanie czy ratę kredytu.
Ostatnimi czasy coraz popularniejsze stało się oszukiwanie poprzez wskazywanie, że adresat fałszywego komunikatu musi wejść w podany link, by dopłacić często niewielką sumę do jakiegoś rachunku, chociażby za wodę. Z racji tego, że nie jest to majątek, wolimy zapłacić taką należność niż mieć problemy.
Tymczasem raz, że możemy dać zarobić oszustowi, a dwa, że przez kliknięcie, w niepewny link, może dojść do zainfekowania naszego sprzętu złośliwym oprogramowaniem, a w konsekwencji do wykradnięcia naszych haseł, danych czy w końcu środków finansowych.
Dlatego kierujmy się zasadą – jeśli nie mam 100% pewności, to nie klikam!
Sfinansowano ze środków Rządowego Programu Wspierania Rozwoju Organizacji Poradniczych na lata 2022-2033 r.