Z jednej strony „nieznajomość prawa szkodzi”, a z drugiej – pomoc prawna niekiedy bywa poza zakresem możliwości finansowych osób starszych.

Dlatego zamiast szukać rozwiązań problemów w niesprawdzonych źródłach, warto rozważyć wizytę w Punkcie Nieodpłatnej Pomocy Prawnej.

To miejsca, w których pomoc prawna w postaci porady prawnej czy wsparcia w sporządzeniu lub ocenie dokumentów (np. do sądu czy organu administracji) udzielana jest za darmo. Są także specjalne punkty, dedykowane właśnie osobom starszym – jak w Fundacji Przyszłość Pokoleń.

 Aby czas spędzony w takim Punkcie był jak najbardziej efektywny, zaś pomoc prawna spełniała nasze oczekiwania – warto przygotować się do takiego spotkania. Pamiętajmy o kilku kwestiach.

  • W większości takich Punktów funkcjonuje system zapisów, np. jak do lekarza. Nie przychodźmy nieumówieni bądź na inną godzinę, jeśli nie mamy pewności, że zostaniemy przyjęci.

  • Zastanówmy się, na czym polega nasz problem i postarajmy się go sprecyzować. Spotkania są ograniczone w czasie i może nie być możliwości, by opowiedzieć całą historię życia – nawet jeśli jest bardzo ciekawa! Trzeba być konkretnym i postarać się ,,nie lać wody”. W tym celu można rozważyć zapisanie sobie na kartce najważniejszych kwestii i pytań, na które chcielibyśmy uzyskać odpowiedź.

  • Na poradę trzeba przynieść istotne w sprawie dokumenty. Jeżeli np. otrzymaliśmy wezwanie do zapłaty ze spółdzielni mieszkaniowej i chcemy coś z nim zrobić, to weźmy je ze sobą, zamiast o nim opowiadać. Możemy w naszej opowieści pominąć istotną w sprawie treść dokumentu.

  •  Pamiętajmy, że niekiedy podjęcie działań prawnych jest ograniczone w czasie. Np. jeśli otrzymaliśmy nakaz zapłaty, to środek zaskarżenia na ogół należy wnieść w ciągu 2 tygodni od doręczenia takiego nakazu. Udanie się po pomoc prawną po upływie takiego terminu może być już pozbawione sensu…

Sfinansowano ze środków Rządowego Programu Wspierania Rozwoju Organizacji Poradniczych na lata 2022-2033 r.

Skip to content