Sztuczna inteligencja, choć w wielu kwestiach stanowi pomocne narzędzie, bywa wykorzystywana przez oszustów.
Szczególnym powodzeniem cieszy się wykorzystywanie przez nich klonowania głosu, czyli technologii umożliwiającej stworzenie sztucznego głosu, który brzmi jak głos konkretnej osoby. Stosuje się w tym celu zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji (AI) oraz uczenie maszynowe, które analizują próbki głosu danej osoby i na tej podstawie generują nowy głos, naśladujący jej sposób mówienia, intonację, akcent czy nawet emocje.
Tym samym oszuści czerpią z materiałów, które udostępniamy w Sieci, gdy my nie zdajemy sobie sprawy, w jak łatwy sposób mogą zostać użyte do popełnienia przestępstw.
Wystarczy kilka sekund nagrania, aby odpowiednie oprogramowanie stworzyło wierną kopię głosu, która może mówić dowolną treść. Narzędzia oparte na sztucznej inteligencji potrafią odtworzyć głos każdej osoby! Nowoczesne technologie pozwalają również oszustom na podszywanie się pod numery telefonów bliskich, co umożliwia im łatwe wyłudzanie pieniędzy lub danych, udając np. członka rodziny, a także stosując numer telefonu, który znamy.
Jeśli podejrzewamy, że padliśmy ofiarą oszustwa wykorzystującego klonowanie głosu, warto pamiętać o kilku ważnych wskazówkach, które mogą pomóc w weryfikacji tożsamości osoby po drugiej stronie słuchawki:
• podczas rozmowy telefonicznej, oprócz braku wcześniej ustalonego hasła lub umówionego zdania, warto zadać szczegółowe pytanie. Jeśli mamy wątpliwości co do tożsamości rozmówcy, zadajmy mu pytanie, na które odpowiedzi nie znajdziemy w Internecie;
• skontaktujmy się z bliską osobą – natychmiast zweryfikujmy, czy informacje podawane przez rozmówcę są prawdziwe. Zajmie to tylko chwilę! Zadzwońmy na znany numer lub skontaktujmy się z kimś, kto może być w pobliżu tej osoby, aby upewnić się, że to ona naprawdę dzwoni;
• podejrzane prośby – bądźmy szczególnie czujni, jeśli rozmówca prosi o przesłanie pieniędzy w sposób, który utrudnia zlokalizowanie odbiorcy. Zwróćmy uwagę na prośby o numery zabezpieczające karty kredytowe, przelewy w kryptowalutach czy płatności za pośrednictwem BLIK. Pomyślmy spokojnie, czy nasza bliska osoba naprawdę może potrzebować finansowej pomocy.
Pamiętajmy, aby nie dać się oszukać i nie poddawać się presji rozmówcy. Tylko stanowcze działanie z naszej strony pomoże chronić nasze dane osobowe, hasła i pieniądze.
Sfinansowano ze środków Rządowego Programu Wspierania Rozwoju Organizacji Poradniczych na lata 2022-2033 r.