Jak śpiewa Maryla Rodowicz – wszyscy chcą kochać! Niestety, chęć kochania i bycia kochanym często wykorzystują internetowi przestępcy, w tym ci działający na szkodę osób starszych. Zwłaszcza seniorzy i seniorki, którzy nie mają bratniej duszy, są szczególnie narażeni na wyłudzenia i oszustwa.
Jak donosi szczecińska Policja, schemat działania takich oszustów jest często podobny. Sprawca przestępstwa podszywa się pod kogoś, tworząc nową tożsamość. Na przykład wykorzystuje do tego zdjęcia z internetu, twierdząc, że jest zagranicznym żołnierzem czy modelką. Prowadząc rozmowę z kimś nieświadomym oszustwa, rozkochuje go w sobie. Sprawca tak przywiązuje do siebie osobę poszukującą uczucia, że potrafi przekonać ją, że bardzo chciałby się z nią spotkać, tylko nie ma na to pieniędzy – np. na bilet lotniczy .
Wówczas domaga się wykonania przelewu na jakieś konto, aby zapłacić za przejazd, czy też udzielenia pożyczki. Oczywiście – zarzekając się, że wszystko odda, bo przecież kocha!
Niestety, może to nieromantyczne, ale jeśli kogoś nie znamy osobiście i nie mamy pewności, że to uczciwa osoba – to nie zawierzajmy adoratorom i adoratorkom z internetu i nie wysyłajmy im żadnych pieniędzy. Miłość, nawet ta online, powinna być za darmo! W ten sposób, poszukując romantycznych uniesień, można stracić oszczędności życia…
***
Pobierz ,,Poradnik Bezpiecznego Seniora” i odkryj kolejne sposoby na uchronienie osób starszych przed oszustami. Jeżeli tylko możesz, wydrukuj broszurę i przekaż seniorom — dzięki temu będą mieć sprawdzone źródło wiedzy zawsze pod ręką, a Ty ochronisz ich przed potencjalnym oszustwem!
Sfinansowano ze środków Rządowego Programu Wspierania Rozwoju Organizacji Poradniczych na lata 2022-2033 r.