Rozwój technologii daje nam wiele możliwości, ale wiąże się też z różnymi ryzykami, których kiedyś nie było. Jedno z nich to ryzyko, że ktoś nieuczciwy oszuka nas, wykorzystując właśnie zdobycze współczesnego świata.
Obecnie seniorzy i seniorki mogą np. paść ofiarami phishingu.
To forma oszustwa, która może polegać na tworzeniu fałszywych wiadomości, które wyglądają jak prawdziwe. Phishing wykorzystywany jest między innymi do podszywania się pod gazownię, wodociągi czy energetykę.
Jak możemy przeczytać na stronie internetowej wrocławskiej Policji, plagą stało się rozsyłanie wiadomości o rzekomych zaległościach w PGE. Taka fałszywa wiadomość może mieć np. treść „Na dzień 23.03 zaplanowano odłączenie energii elektrycznej! Prosimy o uregulowanie należności: [adres strony internetowej]”. Wskutek naciśnięcia na taki fałszywy link odbiorca wiadomości może stracić zgromadzone na koncie oszczędności lub zapłacić za coś, za co płacić nie musiał.
Dlatego nie wierzmy w takie wiadomości i wszelkie zgłoszenia o domniemanym zadłużeniu sprawdzajmy u źródła. Jeśli zatem np. otrzymujemy SMS-a o niedopłacie za telefon, to zapytajmy w naszej firmie telekomunikacyjnej, czy to prawda i jak bezpiecznie możemy uregulować zadłużenie.
Sfinansowano ze środków Rządowego Programu Wspierania Rozwoju Organizacji Poradniczych na lata 2022-2033 r.