W dzisiejszych czasach wszyscy się spieszą. Nasza rzeczywistość jest nieco bardziej skomplikowana niż kiedyś. Przekłada się to szczególnie na złożoność dokumentów, które musimy od czasu do czasu podpisywać, biorąc pod uwagę zwłaszcza zawierane umowy.
Niestety, zdarza się nam zapomnieć o dwóch kluczowych zasadach. Pierwszej – że nieznajomość prawa szkodzi i drugiej – że umów należy dotrzymywać. Zatem jeśli zawrzemy jakąś umowę, to tak długo, jak nie zostanie rozwiązana czy w inny sposób nie ustanie, będzie trzeba wywiązywać się z jej zobowiązań i np. płacić jakieś kwoty z niej wynikające.
Stąd konieczne jest naprawdę rozważne składanie podpisów pod przedkładanymi nam dokumentami. Może okazać się, że nie tylko są dla nas niekorzystne – lecz również mogą doprowadzić do popełnienia na naszą szkodę przestępstwa oszustwa.
Na przykład znane są sprawy, kiedy osoby o słabszym wzroku czy z innych przyczyn niepotrafiące właściwie ocenić sytuację, godziły się podpisywać dokumenty, w których drobnym druczkiem były zapisane niekorzystne dla nich postanowienia np. umów pożyczki czy kredytu. Choć oszust zapewniał je, że kontrakty są dla nich korzystne i opłacalne, prawda była nieco inna.
W takich sytuacjach często zapewnia się daną osobę, że warunki na piśmie odpowiadają temu, co zostało jej przekazane ustnie.
Działanie sprawców polega na wyzyskaniu błędu pokrzywdzonych w odniesieniu do treści umowy, co wynika z jej obszerności, zawiłości i użycia określeń niezrozumiałych dla przeciętnego klienta, a tym samym do doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w postaci pieniędzy wpłaconych chociażby z tytułu opłaty wstępnej czy innych należności.
Jednak wymawianie się brakiem czasu, złym wzrokiem czy nierozumieniem żargonu prawniczego może być opłakane w skutkach. Nawet, jeśli sprawca finalnie może zostać skazany za doprowadzenie nas np. do podpisania niekorzystnej umowy i wyłudzenia zapłaty jakichś kwot, to może okazać się, że wyrządzona szkoda nie zostanie naprawiona.
Dlatego należy stosować się do zasady: nie rozumiesz, co podpisujesz – to nie podpisuj. Bezwzględnie! Bądźmy bezpieczni w nadchodzącym roku!
Sfinansowano ze środków Rządowego Programu Wspierania Rozwoju Organizacji Poradniczych na lata 2022-2033 r.