Zmorą seniorów i seniorek są tzw. przestępstwa na legendę. Polegają one na tym, że sprawca przestępstwa przybiera jakąś fałszywą tożsamość i tworzy własną dopisaną do tego historię. W taki sposób, przez wykorzystanie zaufania osoby starszej, dochodzi do wyłudzeń, oszustw i kradzieży!

Przykładem takiej sytuacji może być podawanie się przez oszusta za pracownika firmy energetycznej, telekomunikacyjnej, wodociągów czy gazowni.

Wówczas taki delikwent puka do drzwi osoby starszej i twierdzi, że musi wejść do mieszkania, żeby przeprowadzić niezbędne prace czy coś sprawdzić. Najczęściej, gdy słyszymy, że przychodzi do nas wykwalifikowany specjalista, to mu ufamy. Tymczasem może to spowodować, że taki fałszywy pracownik podczas rzekomego sprawdzania awarii czy innych oględzin – obrobi nasze mieszkanie!

Dlatego trzeba być bardzo ostrożnym przy wpuszczaniu kogokolwiek do naszego mieszkania.

Pamiętajmy, że pracownicy dostawców mediów (np. gazu, prądu, wody) powinni posiadać identyfikatory służbowe, a planowane wizyty są zazwyczaj wcześniej ustalane.

 Mimo iż identyfikator można podrobić, weryfikację można przeprowadzić, dzwoniąc na oficjalny numer firmy, którą dana jednostka reprezentuje. Nie pokazuj rachunków, umów i innych dokumentów, dopóki nie potwierdzisz tożsamości pracownika!

Jeżeli wizyta takiej osoby nie była przez nas umówiona i nie mamy absolutnej pewności, że jest to faktycznie pracownik wspomnianej placówki, to wpuszczanie obcego do naszego mieszkania jest bardzo ryzykowne. W miarę możliwości trzeba weryfikować tożsamość gościa, a jeśli czujemy się niepewnie – zadzwonić po pomoc Policji.

***

Sfinansowano ze środków Rządowego Programu Wspierania Rozwoju Organizacji Poradniczych na lata 2022-2033 r.

Skip to content