Niektóre z przestępstw, popełnianych na szkodę osób starszych, są wyjątkowo oburzające i należy do nich z pewnością wyłudzanie pieniędzy na fałszywe zbiórki charytatywne.

Jak donosi gołdapska Policja, do Polskiego Związku Głuchych zgłaszają się świadkowie nielegalnych zbiórek pieniędzy — oszuści podający się np. za wolontariuszy Stowarzyszenia Regionalnego Głuchoniemych Dzieci i Inwalidów w Europie wyposażeni w listy opatrzone, chociażby znakiem inwalidy, logiem UE nielegalnie zbierają pieniądze. Wówczas osoba, która chce wspomóc z pozoru słuszną sprawę, wpłaca pieniądze nie na potrzebujących, tylko na przestępców.

 Niestety we współczesnym świecie przestępcy wyspecjalizowali się w tworzeniu fałszywych tożsamości oraz historii i skoro są w stanie podrobić nawet głos, numer telefonu czy stronę internetową, to tym bardziej bez trudu mogą sfabrykować choćby legitymację świadczącą o przynależności do jakiejś wartościowej organizacji, która ma zbierać wpłaty na szczytny cel.

 Dlatego lepiej nie wspierać finansowo podmiotów, co do których rzetelności i prawidłowości nie jesteśmy w pełni przekonani. Albo gdy nie jesteśmy w stanie bez wątpienia potwierdzić autentyczności zbiórki. Jeśli chcemy dołożyć cegiełkę do szczytnego celu, to można rozważyć zrobienie tego przelewem internetowym na jednej z potwierdzonych i autentycznych stron internetowych. Może wnuk bądź wnuczka przyjdą z pomocą?

***

Sfinansowano ze środków Rządowego Programu Wspierania Rozwoju Organizacji Poradniczych na lata 2022-2033 r.

Skip to content