Kiedy kupujemy towar przez internet lub podczas pokazu, do celów prywatnych, to wówczas zawieramy konsumencką umowę sprzedaży. Jest to w dodatku umowa zawarta na odległość (czyli przez internet) bądź poza lokalem przedsiębiorstwa (czyli nie w sklepie stacjonarnym, a na pokazie).
W takich wypadkach kupującemu służy tzw. prawo do namysłu. Kto z nas nie zrobił pochopnych zakupów? Prawo do namysłu pozwala na odstąpienie od takiej umowy sprzedaży i zwrot towaru oraz odzyskanie pieniędzy. Chodzi tu o towar rozumiany jako rzecz ruchoma, czyli np. buty, pralka bądź samochód.
Co do zasady w terminie 14 dni od objęcia towaru w posiadanie przez konsumenta można odstąpić od takiej umowy bez podawania przyczyny i generalnie bez ponoszenia kosztów (za wyjątkiem niektórych kosztów zwrotu i kosztów dodatkowych). Nie trzeba zatem tłumaczyć się ze swojej decyzji czy wykazywać wadliwości kupionego przedmiotu!
Warto pamiętać, że niekiedy termin do złożenia oświadczenia o odstąpieniu jest dłuższy. Jeżeli konsument zawarł umowę poza lokalem przedsiębiorstwa podczas nieumówionej wizyty przedsiębiorcy w miejscu zamieszkania lub zwykłego pobytu konsumenta albo wycieczki, termin do odstąpienia od umowy wynosi 30 dni.
Nadto wydłuża się on w razie niepoinformowania konsumenta przez przedsiębiorcę o uprawnieniu do odstąpienia od umowy. Prawo to wygasa po upływie 12 miesięcy od dnia upływu terminu, o którym mowa powyżej (czyli 14 albo 30 dni). Jeżeli jednak konsument został poinformowany przez przedsiębiorcę o prawie odstąpienia od umowy przed wygaśnięciem tego prawa we wskazanym 12-miesięcznym terminie, to termin do odstąpienia od umowy upływa po 14 dniach albo odpowiednio po 30 dniach (w zależności, z którą z ww. sytuacji mamy do czynienia), od udzielenia konsumentowi informacji o tym prawie.
Konsument może odstąpić od umowy, składając przedsiębiorcy oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Do zachowania terminu wystarczy wysłanie oświadczenia przed jego upływem. Czasem sprzedawca może np. zapewnić możliwość odstąpienia od umowy przez złożenie oświadczenia na stronie internetowej. Jeśli decydujemy się na drogę listowną, to pamiętajmy o tym, by wybrać list polecony.
Konsument ma obowiązek zwrócić towar przedsiębiorcy lub przekazać go osobie upoważnionej przez przedsiębiorcę do odbioru niezwłocznie, jednak nie później niż 14 dni od dnia, w którym odstąpił od umowy, chyba że przedsiębiorca zaproponował, że sam odbierze towar. Do zachowania terminu wystarczy odesłanie towaru przed jego upływem. Natomiast na przedsiębiorcy ciąży obowiązek niezwłocznego zwrotu środków pieniężnych konsumentowi — nie później niż w terminie 14 dni od dnia otrzymania oświadczenia konsumenta o odstąpieniu od umowy.
Sfinansowano ze środków Rządowego Programu Wspierania Rozwoju Organizacji Poradniczych na lata 2022-2033 r.