Oszustwa

Seniorzy stanowią niestety potencjalnie łatwe ofiary takich zachowań. Dlaczego właśnie oni? Często przez chęć pomocy innym, brak zorientowania we współczesnym świecie, choroby i łatwowierność. Ta ostatnia, bierze się między innymi z tego, że starsze osoby często są samotne. Nie mając osób z którymi mogą porozmawiać często cieszą się z choćby 10 minut rozmowy którą przeprowadzi z nimi konsultant telefoniczny, osoba prowadząca prezentację produktu czy w końcu cyniczny oszust.

Skala zagrożeń jest znaczna. Nie sposób dokładnie określić na jakie kwoty zostali wprowadzeni w błąd seniorzy. Warto jednak wskazać, że w samym roku 2015 straty tylko z tytułu oszustw, w tym metodą „na wnuczka” i „na policjanta”, przekroczyły znacznie 23.000.000 zł. To już wielka kwota, a pamiętajmy, że nie wszystkie przestępstwa ujawniono. Można pokusić się o stwierdzenie, że ujawniono mniejszość. Wstyd, alienacja i brak wiedzy o własnych uprawnieniach często zamykają usta osobom zaawansowanym wiekiem – te same okoliczności powodują, że seniorzy stają się łatwym celem dla ludzi złej woli.

Stare i sprawdzone przykłady działań oszukańczych to m.in.:


image description

Sposób „na wnuczka"

Przeważnie sprawcy dzwonią na telefon domowy przedstawiając się jako wnuk, wnuczka, lub dalszy członek rodziny (głos w telefonie jest zniekształcony, dlatego może się wydawać, że faktycznie dzwonią te osoby).

Czytaj dalej..

Sposób „na policjanta”

Oszuści udający policjantów lub funkcjonariuszy innych służb, telefonują z prośbą o pomoc w złapaniu przestępcy.

Czytaj dalej..
image description
image description

Sposób na pracownika pogotowia ratunkowego

Sprawcy wchodzą do domów pod pretekstem, że są z pogotowia ratunkowego i przyjechali po pieniądze na zakup krwi..

Czytaj dalej..

Sposób na pracownika opieki społecznej, urzędu skarbowego,

Sprawcy twierdząc, iż potencjalna ofiara otrzymała świadczenia pieniężne lub materialne, zwrot podatku..

Czytaj dalej..
image description
image description

Przez domokrążców oferujących do sprzedaży tanie towary

Podobne działania mogą być wykorzystane przez domokrążców oferujących do sprzedaży tanie towary lub też przez osoby przynoszące „dobrą nowinę” o wygranej w różnego rodzaju konkursach lub loteriach.

Czytaj dalej..


Mniej tradycyjne metody oszustw:"Na hakera"

W tym przypadku oszust, bazując na niewiedzy emerytów, podaje się za policjanta zwalczającego przestępczość internetową. Przekazuje swojej ofierze fałszywe informacje o rzekomym włamaniu hakerów na jej konto bankowe. Nie zawsze chodzi jednak o proste przejęcie hasła do systemu bankowości elektronicznej.

image description
image description

"Na messengera".

Jest to sposób skierowany przeciwko seniorom, którzy zakładają swoje konta na tzw. portalach społecznościowych. Oszuści korzystający z tej metody, najczęściej podają się za znajomego lub członka rodziny i za pomocą komunikatora proszą o pożyczkę pieniężną. Zdarza się również, że dla “ułatwienia” wysyłają swojej ofierze link do strony internetowej instytucji płatniczej, pod którym podstawione są już dane do przelewu. Senior często bardzo późno dowiaduje się, że padł ofiarą oszusta.

"Na lekarza"

Starszą osobę odwiedza oszust podszywający się pod pracownika ZUS, który ma zweryfikować dokumenty. Następnie dzwoni do rzekomego "lekarza", by ten zbadał seniora po to, by sprawdzić, czy może on ubiegać się o wyższy zasiłek chorobowy lub inne świadczenie z zakresu ubezpieczeń społecznych. Gdy dochodzi do wizyty lekarza, fałszywy pracownik ZUS dokonuje kradzieży w mieszkaniu seniora.

image description
image description

"Na parawan"

To bardzo prosta metoda, w ramach której seniora odwiedzają przynajmniej dwie osoby. Gdy jedna z nich zajmuje go rozmową, lub angażuje w inny sposób, druga przeszukuje mieszkanie i zabiera pieniądze czy inne kosztowności.

"Na inkasenta"

Role przybierane przez oszustów mogą być rozmaite. Często są to przedstawiciele urzędu skarbowego lub dostawcy mediów. Wyłudzają oni środki finansowe stanowiące rzekomą niedopłatę do rozliczeń podatkowych czy opłat za media takie jak prąd, gaz czy woda. Dochodzi również do sytuacji, w których w momencie, gdy senior sięga do portfela by uregulować drobną niedopłatę, oszuści kradną cały portfel ze znacznie większą sumą pieniędzy.

image description

Pamiętajmy:

Przestępców ogranicza jedynie ich wyobraźnia. Zawsze jednak podawać się będą za osoby, którymi nie są, będą natarczywie szukać kontaktu i uparcie dążyć do uzyskania pieniędzy pod byle pretekstem.

 • POZA DOMEM:

  • 1. Nie nosić przy sobie dużej ilości gotówki.
  • 2. Tam, gdzie panuje tłok - w tramwaju, autobusie, w markecie i na targu - trzymać torbę przed sobą, zawsze zapiętą.
  • 3. U fryzjera, w parku, na cmentarzu, w sklepie - nie zostawiać toreb lub siatek z pieniędzmi i dokumentami bez nadzoru - nawet na chwilę.
 • W DOMU:

  • 1. Nie otwierać drzwi nieznajomym!
  • 2. Dokładnie sprawdzać dane osób podających się za pracowników służb i instytucji.
  • 3. Przez telefon sprawdzać swoich rozmówców – jeśli podają się za najbliższych – niech podadzą daty urodzenia lub inne szczegóły znane tylko im.
  • 4. Wartościowe rzeczy należy mieć schowane w innym pomieszczeniu, niż tym w których przyjmuje się odwiedzających. Najlepiej zabezpieczyć je dodatkowo kluczem.
  • 5. Nie wpuszczać do klatki schodowej nieznanych osób, zamykać za sobą drzwi do budynku.
  • 6. Będąc w domu zawsze pozostawiać drzwi wejściowe zamknięte.
 • ZAWSZE:

  • 1. Nigdy nie podawać swoich danych nieznanym osobom.
  • 2. Nie pożyczać pieniędzy osobom, których zna się tylko z widzenia lub którzy deklarują że chcą przekazać gotówkę komuś innemu.
  • 3. W razie natarczywości nieznanych osób czy jakichkolwiek podejrzeń, nie wahać się dzwonić po pomoc – np. po osobę bliską, sąsiadów czy Policję.
  • 4. Zachować czujność i nie wstydzić się odmawiać.
Należy pamiętać!

1. Służby mundurowe nigdy nie wykorzystają prywatnych oszczędności do swoich działań.

2. Każdy Policjant, a nawet pracownik MOPSu, ma obowiązek wylegitymowania się.

UWAGA: Oszuści mogą posługiwać się sfałszowanymi legitymacjami służbowymi. Tożsamość funkcjonariuszy/urzędników warto sprawdzić dzwoniąc na Policję lub do urzędu.

3. Co do zasady, Policja może wtargnąć do czyjegoś mieszkania wyłącznie na podstawie postanowienia Sądu lub prokuratora.

Należy stale uwrażliwiać osoby starsze i przypominać o zasadzie „ograniczonego zaufania” do nieznajomych. Oszuści wykorzystują ufność oraz dobre serce osób, które nie potrafią odmówić pomocy w trudnej sytuacji.

Wiele nieszczęść związanych z oszustwami w których pokrzywdzonymi są osoby starsze, bierze się z braku asertywności. Rozmawiając z naszymi bliskimi, przypominajmy że jeśli nie chcą, nie muszą rozmawiać z nieznajomymi osobami! Odmowa lub przerwanie rozmowy nie oznaczają braku kultury!

Najważniejsze przepisy:
Kodeks Karny:
http://prawo.sejm.gov.pl/